Çürüyen Tesis Örnek oldu

Çürüyen Tesis Örnek oldu

Eskişehir’in Sarıcakaya ilçesinde bulunan ve yıllar önce çürümeye terk edilen kilit taşı tesisinin yeniden hizmet vermeye başlaması ile bölge ihtiyacı daha ekonomik rakamlarla karşılanırken, çevre ilçe belediyelerine de ürün satılmaya başlandı. 5 yıl önce çürümeye bırakılan ve bu yıl itibariyle yeniden hizmete açılan kilit tesisi, kentteki bazı belediyelere de kilit taşı üretiyor. Konuyla ilgili bilgi […]

Eskişehir’in Sarıcakaya ilçesinde bulunan ve yıllar önce çürümeye terk edilen kilit taşı tesisinin yeniden hizmet vermeye başlaması ile bölge ihtiyacı daha ekonomik rakamlarla karşılanırken, çevre ilçe belediyelerine de ürün satılmaya başlandı.
5 yıl önce çürümeye bırakılan ve bu yıl itibariyle yeniden hizmete açılan kilit tesisi, kentteki bazı belediyelere de kilit taşı üretiyor. Konuyla ilgili bilgi veren Sarıcakaya Belediye Başkanı Faruk Güler, fabrikayı yeniden açtıklarından bu yana 75 bin metrekare kilit taşı ürettiklerini ifade etti. Güler, “Belediye Başkanı olduğumuzda kilit fabrikası orada vardı zaten ama 5 yıl boyunca çürümeye terk edilmiş vaziyetteydi. Biz burayı modernize ettik. Bakımını yaptık ve çalışır hale getirdik. Biz eğer bunu parayla satın alacak olursak bizden önceki belediye ihale yapmış ve 21 lira artı KDV den bu taşı satın almış. 16 bin 500 metrekare ihale yapmış. 16 bin 500 metrekare sadece. Toplamda son 10 yılda bu memlekette 20 bin metrekare taş döşenmiş. 5 yılda 16 bin 500 metrekare önceki beş yılı da sayarsak 20 bin metrekare. Biz şuanda 75 bin metrekare ürettik 35 binini döşedik. Bakın 20 bin nerede 75 bin nerede. Eğer bir önceki yönetimin yapmış olduğu ihale ile alacak olsaydık bu taşı yani satın alsaydık parayla 21 lira artı KDV’den 75 bin metrekare çarptığımızda 1 trilyon 650 bin lira gibi bir rakam yapıyor. Çok yüksek bir rakam yapıyor ama biz şuanda bu taşı 10,5 lira artı KDV’ye mal ediyoruz. Kendi kilit taşı tesisimizde. Kumu da Eskişehir’den ve Hamitabat’tan getiriyoruz. Düşündük taşındık ve dedik ki bu en yüksek bize maliyeti sağlayan kum ve kumun da en çok maliyeti nakliyeden meydana geliyor. Bu nakliyeyi ortadan kaldırabilmek için bizim acilen kum üretim tesisi kurmamız gerekiyordu ve bu beş üniteli tam otomatik ve yıkamalı kum eleğini ucuz bir rakama satın aldık” dedi.
İÇ ANADOLU BÖLGESİNDE EN UCUZ ÜRÜN
Kilit taşını ucuza mal ettiklerinden söz eden Güler, “Bu eleği buraya kurduktan sonra kurumuş çaylardan elde ettiğimiz yıkanmış kum, hem çok daha kaliteli bir kum. Çünkü suyun aşındırma gücüyle gelen kumlar elmas gibi sert olur ve dolayısıyla kilit taşı üretiminde aşınması minimum olan bir kumdur bu ve bu kum kırma taş gibi olmadığı, kırma taştan üretilen kum gibi olmadığı ve aşındırmadan meydana gelen kum olduğu için çok daha kalite anlamında bize bir ürün sağladı. Biz şimdi bu kumla beraber bu rakamı 10,5 lira artı KDV rakamını daha da aşağıya çektik. Çünkü en büyük maliyetimiz nakliyeydi, kumdu. Bunları kendi tesisimizde üretince bu rakam şuanda 7,5-8 lira gibi bir rakama tekabül ediyor bunun maliyeti. Ben şunu iddia ediyorum İç Anadolu Bölgesinde daha ucuza mal eden bir tesis varsa buyursunlar gelsinler. Bu şekilde iddialı bir cümle kullanıyorum. Bu kum eleğini gün içinde istediğimiz zaman çalıştırıyoruz, istediğimiz zaman stop ettiriyoruz. İhtiyacımız olduğu kadar kum üretiyoruz. Hamitabat’a kadar tek kum eleği olduğu için insanlar inşaat için kumu da bizden satın alıyorlar. Biz kumun tonunu buraya 45 liraya mal ederken şimdi 6 lira civarında fiyata mal ediyoruz. 45 lira nerede 6 lira nerede? Rakamlarda muazzam bir düşüş var” ifadelerini kullandı.
HEDEFİMİZ 250 BİN METREKARE TAŞ
Fabrikaya ilerleyen günlerde kırıcı da ilave edeceklerini dile getiren Güler, şunları kaydetti:
“İnşaat kumu beş gözlü olduğu için birinci göz perdahlı kum, ikinci göz üç numaralı kum dediğimiz sıva ve beton kumu, üçüncü göz hazır betonlarda kullanılan dolgu kumaları ve en son büyük malzeme. İnşallah yakında buraya kırıcı getireceğiz. Kırıcı getirdiğimizde büyük çıkan eleğin en üstünde kalan malzemeyi kırarak kırılmış kumu elde edeceğiz. Bu bölgede böyle bir elek kesinlikle ihtiyaçtı. Biz bunu yaptık ve 12 tane taşra belediyesinde kum eleği yok. Kilit taşı üretim tesisi yok. Sarıcakaya gibi 5 bin 600 nüfuslu küçük bir ilçenin hem kum eleği var hem de kireç taşı üretim tesisi var. Bizim hedefimiz 250 bin metrekare taş. Bunu bizim bütçemizle yapmamız mümkün değil.”
Güler ayrıca, Mihalgazi Belediyesine, Alpu Belediyesine, Mihallıçık Belediyesine ve İnönü Belediyesine kilit taş sattıklarını sözlerine ekledi.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Yorumlara Kapalıdır