Kladanj Belediyesi ile kardeş olduk

Kladanj Belediyesi ile kardeş olduk

Bosna-Hersek’in Kladanj Belediyesi ile Sarıcakaya Belediyesi arasında “Kardeş belediye sözleşmesi” imzalandı. Eskişehir’e gelen Bosna-Hersek Federasyonu’nda Tuzla Kantonu’na bağlı Kladanj Belediyesi üyeleri, Sarıcakaya’yı ziyaret ederek kardeş belediye oldular. Kladanj Belediye Başkanı Yusuf Cavkunoviç başkanlığındaki heyeti karşılayan Sarıcakaya Belediye Başkanı Faruk Güler, konuklarını ağırladı. Daha sonra imzalanan sözleşme ile kardeş olan iki belediye arasında temasların sıkılaştırılacağını dile […]

Bosna-Hersek’in Kladanj Belediyesi ile Sarıcakaya Belediyesi arasında “Kardeş belediye sözleşmesi” imzalandı.
Eskişehir’e gelen Bosna-Hersek Federasyonu’nda Tuzla Kantonu’na bağlı Kladanj Belediyesi üyeleri, Sarıcakaya’yı ziyaret ederek kardeş belediye oldular. Kladanj Belediye Başkanı Yusuf Cavkunoviç başkanlığındaki heyeti karşılayan Sarıcakaya Belediye Başkanı Faruk Güler, konuklarını ağırladı. Daha sonra imzalanan sözleşme ile kardeş olan iki belediye arasında temasların sıkılaştırılacağını dile getiren Başkan Güler, “Bosna-Hersek’ten ortak arkadaşlarımızın vasıtasıyla bağlantı kurduğumuz ve kendilerinin bize mail yoluyla kardeşlik teklifinde bulunmalarıyla bizim bu sürecimiz başladı. Kladanj Belediye Başkanı Yusuf Bey’in imzasıyla bize gönderilen metin ile biz de meclisimizce alınan karar gereği, kardeşlik teklifine olumlu olarak dönüş yaptık. Daha sonra yapılan görüşmeler neticesinde ilçemize ziyaret gerçekleştirmek istediklerini dile getirdiler. Bizde bunu severek kabul etik. Çünkü malum Bosna-Hersek bizim için Evlad-ı Fatihan’dır. Onların Bilge Kral olarak adlandırdıkları Aliya İzzetbegoviç son anlarında Bosna-Herseği Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’a vasiyet ederek, Türkiye’nin sahip çıkması gerektiğinden bahsetmiştir. Dolayısıyla bizim için onlar İstanbul’a açılan bir kapıdır” dedi.

“BİRÇOK NOKTADA ETKİLEŞİM İÇERİSİNE GİRECEĞİZ”
Bosna-Hersek insanının bizlere uzak olmadığını ve iki millet arasında birçok ortak noktanın oluğuna dikkat çeken Başkan Güler, misafirlerinin Sarıcakaya tarımına yakın ilgi gösterdiklerini de kaydetti. İkinci ziyareti Sarıcakaya Belediyesi olarak Kladanj Belediyesi’ne düzenleyeceklerini aktaran Başkan Güler, “Borna-Hersekliler bizim kendi insanımız ve birçok ortak noktamız var. En başta da inanç noktasında ortak noktalarımız var. Tabi bu kardeşlik Cuma günü tam da karne gününe isabet etti ve Sarıcakaya’ya en uzak olan köyde kaymakam hanımın da katılımı ile karne dağıtım töreni gerçekleştirdik. İki köy okulunu da ziyaret ettik. Çocuklar da çok sevindiler. Binlerce kilometre uzaklıktan gelen kardeşlerimiz, kendi kardeşlerine karne vermiş oldular. Daha sonra kaymakam hanımı ziyarete gittik. Belediye çalışmalarımız ile ilgili olarak da bilgiler verdik. İlçeyi daha modernize etmek için nasıl çalıştığımızı ve neler yaptığımızı onlara anlattık. Bu kardeşlik dolaysıyla ikinci ziyareti biz Kladanj Belediyesi’ne gerçekleştireceğiz. Tabi bu Bosna-Hersek ile bizim aramızda ezelden beri var olan bu kardeşlik şimdi daha da pekişmiş olacak. Kültürel ve sosyal anlamda birbirimize birçok etkileşime girerek yardımcı olacağız. Birde Kladanj’ın rakımı 800 bizim 200 olması sebebiyle farklı bir takım endemik bitkilerin yetiştiğini gördüler. Sarıcakaya’daki örtü altı tarım da çok ilgilerini çekti. Çok daha fazla verimin olduğunu gördüler. İnşallah birçok noktada etkileşim içerisine gireceğiz” şeklinde konuştu.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Yorumlara Kapalıdır