5 Önemli Proje

Paylaş
 

Sarıcakaya Belediye Başkanı Hüseyin Çam, ilçede yapılması planlanan 5 yeni proje konusunda fizibilite çalışması yapılması için Bursa Eskişehir Bilecik Kalkınma Ajansı’na (BEBKA) başvuru yaptıklarını belirtti.
Önümüzdeki süreçte yapılacak projeler hakkında bilgi veren Başkan Çam, Sarıcakaya’nın Organize Sera Bölgesi konumunda olabilmesinin öncelikli hedef ve projeleri arasında olduğu mesajını verdi. Tarımcılık alanında Sarıcakaya’nın çok önemli adımlar attığına işaret eden Çam, “Eskişehir’in Akdeniz’i olarak nitelendirilen ilçemiz tarıma çok elverişli bir bölge olduğundan dolayı bizler de bunu nasıl ve ne şekilde iyi değerlendiririz, neler yapabiliriz diye çalışmalarımızı bu yönde yapıyoruz. Sarıcakaya yetiştirdiği sebze ve meyve konusunda adını zaten ülke genelinde yeterince duyurmuş bir konumda. Bunu daha ileriye nasıl taşırız buna bakıyoruz” dedi.
5 PROJE İÇİN FİZİBİLİTE DESTEĞİ
BEBKA tarafından sunulan ‘Fizibilite Desteği’ programı dâhilinde projeler yapılacağını vurgulayan Çam “İlçemizdeki bitkisel atıkların değerlendirilmesi amacıyla Kompost Gübre Üretim Tesisi için fizibilite desteği, çiftçilerimize sulama suyunda enerji desteği vermek üzere Güneş Enerji Santralinin kurulması için ilçemizin yeterli olup olmadığının tespiti amacıyla fizibilite desteği, Plastik Kasa Üretim Tesisleri için fizibilite desteği, fazla ürünlerimizin değerlendirilebilmesi amacıyla Sebze ve Meyve Kurutma Tesisi için fizibilite desteği, son olarak da Organize Sera Bölgesi oluşturabilmek amacıyla fizibilite destek programına yönelik çalışmalarımızı yürütmekteyiz” şeklinde konuştu.
SAKARI DOMATESİ MARKA OLACAK
Özellikle markalaşma yolunda projelerin faaliyete geçirilmesi için gayret gösterdiklerini de aktaran Çam, ülke genelinde Sarıcakaya denilince akla gelen ilk şeyin ‘Sakarı Domatesi’ olduğunu hatırlatarak “Sarıcakaya’mızın değerini yansıtacak, rengiyle, kokusuyla tamamen yerli tohum üretimiyle bir ‘Sakarı Domatesi’ markası oluşturma yönünde ciddi çalışma yürütmekteyiz. Birçok yerde Sarıcakaya denince akla gelen ilk şeyin domates olduğunun farkındayız ve biliyoruz. Biz de şimdi yeniden bu yönde daha fazla neler yapabiliriz buna bakacağız. Ortak akıl ve birlikte hareket ederek bilinçli tarım uygulamaları kapsamında Sakarı domatesini bir adım daha ileriye nasıl götürebiliriz bunun çalışmalarını yürütmekteyiz” şeklinde konuştu.
TARIMSAL KALKINMA
Başkan Çam, ülke genelinde birçok tarım şehrinde ve ilçelerinde bilinçsizce uygulanan ilaçlama kapsamında verimli toprakların gelecek yıllarda tamamen ortadan kalkacağını dile getirirken, şunları kaydetti;
“Biz de bunun önüne geçebilmek amacıyla çeşitli projelerimizi ilerleyen süreçte tek tek faaliyete geçireceğiz. Özelikle Sarıcakaya’mızın tekrar tarımsal kalkınma da söz sahibi olmasını hedeflemekteyiz. Hep birlikte taşın atlana elimizi koyarak sorunlarını çözüme kavuşturacağımızın bilincindeyim. Üreticilerimizin babadan kalma üretim teknikleriyle üretimi gerçekleştirmeleri ve buna bağlı olarak teknik hizmet almak konusundaki isteksizleri tarımsal üretimde birtakım sorunlar ortaya çıkarmıştır. Özellikle bilinçsiz zirai ilaç uygulamaları nedeniyle de kalıntı sorunu yaşamamıza sebep olmuştur. Bundan dolayıdır ki iyi tarım uygulamaları geleceğimiz açısından büyük önem taşımaktadır. Biz de bu yönde çalışmalar yürüteceğiz.”

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM
ÖZGEÇMİŞ

ÖZGEÇMİŞ

15 Nisan 2019, ÖZGEÇMİŞ için yorumlar kapalı
NİCE 61 YILLARA

NİCE 61 YILLARA

16 Nisan 2019, NİCE 61 YILLARA için yorumlar kapalı
Başkan Çam Çalışmaları Denetledi

Başkan Çam Çalışmaları Denetledi

22 Nisan 2019, Başkan Çam Çalışmaları Denetledi için yorumlar kapalı
Coşkuyla kutladık

Coşkuyla kutladık

7 Mayıs 2019, Coşkuyla kutladık için yorumlar kapalı
Saygıyla Anıyoruz

Saygıyla Anıyoruz

7 Mayıs 2019, Saygıyla Anıyoruz için yorumlar kapalı
Beraat Kandiliniz Mübarek Olsun

Beraat Kandiliniz Mübarek Olsun

7 Mayıs 2019, Beraat Kandiliniz Mübarek Olsun için yorumlar kapalı
Dualarla kutlandı

Dualarla kutlandı

9 Mart 2020, Dualarla kutlandı için yorumlar kapalı
Şehitler adına mevlit okutulup kurban kesildi ve lokma dağıtıldı

Şehitler adına mevlit okutulup kurban kesildi ve lokma dağıtıldı

6 Mart 2020, Şehitler adına mevlit okutulup kurban kesildi ve lokma dağıtıldı için yorumlar kapalı
Sarıcakayamıza 100 Konut Hayırlı Olsun

Sarıcakayamıza 100 Konut Hayırlı Olsun

30 Aralık 2019, Sarıcakayamıza 100 Konut Hayırlı Olsun için yorumlar kapalı
Sarıcakaya rüzgarı esti

Sarıcakaya rüzgarı esti

23 Aralık 2019, Sarıcakaya rüzgarı esti için yorumlar kapalı
Çocuk Odaklı Kurumların İşbirliği Çalıştayı

Çocuk Odaklı Kurumların İşbirliği Çalıştayı

23 Aralık 2019, Çocuk Odaklı Kurumların İşbirliği Çalıştayı için yorumlar kapalı